Formulare online

OFERTE VÂNZARE TERENURI - conform Legii nr. 17/2014

INFORMAŢII DE INTERES PUBLIC --> Achiziţii publice --> Programul anual al achiziţiilor publice

Prezentarea generală a comunei Cristești

Localizare comuna Cristești, județul IașiLa circa 90 de kilometri de municipiul Iași, la granița cu județele Neamț și Suceava și la 17 km de municipiul Pașcani, în a cărei arie de influență se află, se întinde comuna Cristești, atestată documentar încă din 1427

Satul Homița

În comună există un monument istoric unic în originalitatea sa în această parte a județului. Este vorba de cea mai veche biserică din zonă, biserică care a fost construită în anul 1657.

Satul Herești

Vedere generală sat Herești, comuna Cristești, județul IașiSe stie că populația satului Herești a venit pe la sfârșitul secolului al XVIII-lea din sudul Galiției și nordul Bucovinei, din cauza persecuțiilor religioase. În mare parte, locuitorii acestui sat sunt de origine slavă.

Întreruperi în alimentarea cu energie electrică 30.06.2020